Yarışkaşı'nda Ara
Yarışkaşı Konağı


Yarışkaşı Konağı, ilçeye girişte ve sağda hemen göze çarpar. 15 kaloriferli, banyolu, balkonlu, orman manzaralı odaları, yöre yemekleri ağırlıklı restoranı, güler yüzlü personeli ile hizmetinizde. İşlemeli tavanları, sedirleri, el sanatları ve organik doğal ürünler satış reyonu, geniş bahçesi, lobi, TV ve wireless ile hizmetinizde...

(Daha Fazla Bilgi için Tıklayınız)

Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
İstatistikler
Toplam: 64078
Aktif: 1
Bugün: 10
Dün: 18
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

Mudurnu ve KonağımızMudurnu ilçesi
, iki dağ arasında dar ve uzun bir yerleşime sahip. 5000 nüfuslu kasabada Sunta ve Helva fabrikalarının ürünleri, kalitesi ile aranır. Abant İzzet Baysal Üniversitesine bağlı “Süreyya Astarcı Meslek Yüksek Okulunda 300'ün üzerinde öğrenci Organik Tarım, Turizm ve İşletme eğitimi alıyor. Eğitim seviyesi yüksek, saf, bozulmamış zengin doğal yapısı insanlara da yansımış. Mudurnu insanı ahiliğin verdiği ahlak ile çevrede iyi insanlar olarak anılır.

Mudurnu'da Kültür
İpek yolunun verdiği ticaret ile Mudurnu'da el sanatları çeşitliliği vardır. Evliya Çelebi seyahatnamesinde “1100 adet iğne yapan atölyeden uzak ülkelere iğne gönderiliyor” yazılı. Bu iğnelerin bu incelikte ve
nasıl bir tezgahta yapıldığı araştırma konusu. İpekçilik, bakırcılık, demircilik, ayakkabıcılık, dericilik ve terzilik önemli ve yaygın mesleklerdir. Ahi ocakları bu meslekleri desteklemiş, kurallar koymuş, tüketicinin aldatılmasını önlemiş, güzel ahlak toplantıları yapmış. Geleneksel 'birikme' geceleri yakın zamana kadar süregelmiş. İpek oyaları, kumaşlar, yağlıklar, sandıkları hala süslüyor. Yarışkaşı Konağının sahibi KAZANLAR'ın kızı Mukaddes Anlıtan'ın sandığından çıkan tarihi el sanatlarının öyküsü için tıklayın...
(skylife dergisi)

Boduç - Peynir
Çam ağacından içi boşaltılarak yapılan, kıvrık saplı boduç denilen bardaklar, Hindistan'da önemli hediyelik eşya olarak satılırmış. Mudurnu tulum peyniri yakın zamana kadar Eminönü Mısır Çarşısı'nın tezgâhlarını süslerdi. Konya Kadınlar Pazarı’ndaki peynirci dükkânlarında Mudurnu'da üretilmediği halde 'Mudurnu Peyniri' adı ile satılan peynirler pazarlanıyor.

Hekimdöndü
Tarihte Mudurnu'ya çalışmaya gelen bir hekim, yolda bol miktarda kızılcık ağaçlarını görünce; 'Burada hasta olmaz, aç kalırım' diye yoldan döndüğü anlatılır. Bu sebeple kızılcığın Mudurnu'daki adı, 'Hekimdöndü'dür. Hasta olduğunuzda: kızılcıktan yapılan Korova kavanozu raftan indirilir ve bir kaşık yedirilir. Kızılcık tarhana çorbası şifa kaynağıdır.

Abant Kekiği - Ceviz
Hayvanların eti bu kekikle lezzet kazanır. Mudurnu pazarından satın alınan besi hayvanı daha kıymetlidir. Evliya Çelebi Mudurnu cevizinin ince kabuklu ve badem tadında olduğunu yazar Seyahatnamesinde.

Mudurnu Pazarı
Her cumartesi kurulan Mudurnu Pazarı'nda köylü kadınları, önlerindeki keşi, yoğurdu, peyniri, tereyağını, şeker fasulyeyi ve cevizi gururla satarlar. Mudurnu Pazarındaki ucuz, doğal ve sağlıklı ürünler, alıcıların ilgisini çeker.         


ÇEVREMİZDEKİLER

Mudurnu çevresinde;

Göller  (Abant, Sünnet, Sülük, Karamurat, Yedigöller),

Termal Tesisler
  (Babas, Sarot,
Pavlu, Karacasu, Taraklı)

Tarihi Kentler
  (Göynük, Beypazarı, Taraklı),

Yaylalar, Ormanlar, Kayak Tesisleri 
(Kartalkaya, Gerede),

Antik Kalıntılar  (Bolu, Seben)

Doğa Sporları  (Yamaç Paraşütü, Trekking, ATV Safari)

Mudurnu Evliyaları, Fatih’in hocası Akşemsettin HZ. ‘nin Göynük’teki Türbesi gibi dini mekanlar,
bir sanat abidesi Armutçular Konağı, Hamamlar, Camiler, Çeşmeler, anıt ağaçlar...

Bütün bu tarihi ve doğal zenginliklerin ortasında tarih kokan bir kent ve onun girişinde size ait bir Konak. Yarışkaşı Konağı bütün sıcaklığı ile konuklarını bekliyor.
YARIŞKAŞI KONAĞI

Yarışkaşı Konağı, ilçeye girişte, sağda hemen göze çarpar. 15 kaloriferli, banyolu, balkonlu, orman manzaralı, TV ve wireless, yöre yemekleri ağırlıklı lokantası, güler yüzlü personeli ile hizmetinizde. İşlemeli tavanları, sedirleri, el sanatları ve organik doğal ürünler satış reyonu, geniş bahçesi, lobisi. Has bahçede mevsimine göre kuzular, ördekler ve sincaplar arasında sabah jimnastiğinizi yapar ve ballı-kaymaklı kahvaltıya oturursunuz.

LOKANTAMIZ
Yöresel yemeklerin ağırlıklı olduğu lokanta 100 kişiye kadar hizmet veriyor. Mudurnu'ya özel tarhana, oğmaç çorbalarını, kaşıksapı, Mudurnu mantısı, Kabaklı gözleme, korova şerbeti ve Mudurnu baklavası bulmak mümkün. Kaş Kebap ve Abant Katmeri'ni hatırlatmadan geçmeyelim. Lokantada özel günlerde canlı müzik, bahçede ateş etrafında sucuk ekmek partileri, piknik yerimizde kuzu çevirme servisi veriliyor.

El SANATLARI
Otelin lobisinde oluşturulan küçük butikte; tarhana, kaşıksapı, keş, kekik, oya, yazma, korova, doğal reçeller, vs gibi yerel el ürünlerini bulmanız mümkün. Mudurnu ya geldiğinizde burada yöre yemeği yemezseniz, butiğinden kaşıksapı, korova, kızılcık tarhanası, şeker fasulye, Abant kekiği, organik ürünler ve hediyelik el ürünlerinden seçmez iseniz geziniz eksik kalır.


İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Eria Reklam